Kto powiedział, że teatr musi być nudny? – spektakl „Skąpiec. Work in progress”

Dnia 17 listopada w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach mieliśmy przyjemność obejrzeć spektakl „Skąpiec. Work in progress” w reżyserii Adama Biernackiego. Obsadę spektaklu stanowili: Waldemar Obłoza, Dorota Zielińska, Bartek Magdziarz, Sebastian Cybulski, Agata Sasinowska, Maciej Czapski oraz adepci Studia Teatralnego im. Jacka Woszczerowicza.

Widowisko było adaptacją klasycznej sztuki Skąpiec" autorstwa Moliera, będącej lekturą w klasie trzeciej gimnazjum. Reżyser zrezygnował jednak z większości scen dramatu, zostawiając jedynie te, bez których zrozumienie problemu poruszonego w sztuce nie byłoby możliwe. Spektakl Skąpiec. Work in progress" to historia o powstawaniu przedstawienia na bazie sztuki Moliera. Akcja skupia się na zakulisowych losach personelu teatru. Kłopoty reżyserów i scenografów, dylematy aktorów, zawiłości interpretacyjne i produkcyjne, gorsze i lepsze dni... czyli to, co zwykle ukrywa się przed widzem, przeplatało się tu z perypetiami molierowskich bohaterów.

O spektaklu można powiedzieć, że to w istocie dwa w jednym": podglądaliśmy teatralną kuchnię" oraz pieczołowicie interpretowaliśmy Skąpca".  Uczniowie mieli szansę przekonać się, jak tak naprawdę wyglądają próby do przedstawień: gdzie stoi stolik do kawy, jak wyglądają relacje miedzy aktorami, jakie otrzymują wynagrodzenie itp.

Scenografia nie pozostawiała nic do życzenia - dekoracje były minimalistyczne, ale dopracowane, nie odwracały uwagi widza od gry aktorów, lecz stanowiły jej doskonałe tło. Cala obsada doskonale wczuła się w swe role i grała niezwykle naturalnie. Nic dziwnego – w końcu aktorzy grali aktorów. Scenariusz utrzymany był w niezwykle humorystycznym nastroju – niejednokrotnie widzowie wybuchali gromkim śmiechem.

Spektakl zebrał wiele pozytywnych opinii wśród uczniów naszego gimnazjum. Myślę, że nikt nie żałuje udziału w tym wyjeździe, bo przedstawienie z pewnością było warte obejrzenia.