• image
  • image
  • image
Previous Next

Bali - tradycje i obyczaje

Malutka wyspa Bali, wciśnięta między Jawę i Lombok, to jedno z tych miejsc w Indonezji, gdzie natura dała ludziom prawie wszystko, by mogli cieszyć się życiem.

5 czerwca uczniowie klas pierwszych mieli okazję poznać maleńki fragment tradycji i obyczajów Balijczyków. Na wirtualną wycieczkę do tego magicznego miejsca zabrała nas Pani Hania Kalicka - pilot grup po Indonezji i przewodnik na Bali. Pochodzi z Mordów, ale od kilku lat przebywa w tych uroczych miejscach, zna język indonezyjski, kulturę i zwyczaje żyjących tam mieszkańców.

 

Pani Hania pokazała nam najpiękniejsze zakątki Bali. Bardzo ciekawie opowiadała o codziennym życiu Balijczyków, które jest związane z religią. Każdy dzień rozpoczyna i kończy złożenie ofiary. Błagalne podarunki można spotkać na każdym kroku: przy wejściu do domów, w taksówce, przed sklepem. Ofiarki” układane na ziemi maja na celu obłaskawić złe duchy, te powyżej powierzchni gruntu przeznaczone są dla bogów. Balijczycy kultywują swoje wierzenia i tradycje. Małe dzieci są noszone na rękach, ale nie dlatego, że są największym szczęściem rodziców, ale żeby nie dotykały „nieczystej” ziemi. Młodzież w okresie dojrzewania przechodzi ceremonię podpiłowywania zębów w celu odpędzenia złych duchów.

Pierwszoklasiści byli pod wrażeniem prezentowanych fotografii. Przedstawiały one przepiękne widoki, tropikalne lasy porastające zbocza wulkanów, egzotyczne gatunki ptaków, motyli, kwiatów, roślin oraz wspaniałe i rozległe tarasy ryżowe.Zieleń bijąca z tarasów ryżowych, magiczne świątynie, bajkowe krajobrazy, zawsze uśmiechnięci ludzie i ogarniający wszystko spokój, to właśnie jest Bali.

 

Serdecznie dziękujemy Pani Hani za zabranie nas w te niezwykłe miejsca i jesteśmy wdzięczni, że pomimo krótkiego pobytu w Polsce, znalazła czas na spotkanie, pokazując to, co dla nas jest dalekie i nieosiągalne. 

Odwiedza nas 49 gości oraz 0 użytkowników.