Wystawa rzeźb Karola Przewłockiego

Wspomnienia z krainy dzieciństwa

Prace – rzeźby i płaskorzeźby - znajdujące się na wystawie wykonał Karol Przewłocki (ur. 7 marca 1930 r. w Mordach,  zm. 1 listopada 2016 r. w Warszawie), syn ostatnich właścicieli Zespołu Pałacowo – Parkowego w Mordach. Po II wojnie światowej utracił dom rodzinny, z którego władze komunistyczne po prostu wyrzuciły jego rodzinę. Ojca, Henryka, zesłano do radzieckiego łagru NKWD nr 270 w Borowiczach w „obłasti” nowogrodzkiej, gdzie zmarł 12 czerwca 1945 r. Matka z siedmiorgiem dzieci została przymusowo wysiedlona z pałacu i już nigdy rodzina nie powróciła do swego majątku. Wspomnienia z dzieciństwa powracały przez całe życie Karola Przewłockiego i być może stały się inspiracją do pracy twórczej, do rzeźbiarstwa.

W październiku 2005 r., a następnie w lutym 2006 r., z inicjatywy poetki ludowej Ireny Ostaszyk, Karol Przewłocki przekazał Gimnazjum w Mordach kilkadziesiąt swoich rzeźb, które obecnie znajdują się w sali nr 5 i na korytarzu przed klasopracownią. W skład ekspozycji wchodzą prace będące odzwierciedleniem różnorodności religijnej i etnicznej południowego Podlasia, do którego historycznie należą Mordy. Są to m.in.: kapliczki, cerkiewki i krzyże obu wyznań, świeczniki żydowskie, popiersie kupca, a nawet…głowa diabła. Bardzo piękna i wymowna jest rzeźba Starość, przedstawiająca staruszkę nad grobem. Znamienną wartość posiada cerkiewka wzorowana na autentycznej, łemkowskiej, gdzie figurę i aureolę tworzą dwa kamienie. Jedną z prac jest konstrukcja przestrzenna znajdująca się w gablocie na korytarzu, ukazująca etos Powstania Warszawskiego. To bardzo ciekawe i pomysłowe rozwiązanie historyczno – symboliczne składa się z siedmiu elementów przedstawiających obrazy z Powstania za pomocą różnych technik artystycznych. Przypomina nam tragiczny, ale jakże ważny fragment historii naszego państwa, który na zawsze pozostanie w pamięci Polaków. Nad gablotą znajduje się kolejna unikalna praca o dużej wartości artystycznej, a także dydaktycznej i wychowawczej – drewniana tablica z orłem i rzeźbami herbów rodowych wszystkich właścicieli pałacu w Mordach. W środku kompozycji Autor umieścił aktualne godło miasta – Rawicz, a wokół niego herby pozostałych dziedziców majątku, w tym na dole Przestrzał Przewłockich.

Karol Przewłocki przekazując dar dla Gimnazjum w Mordach dołączył list wyjaśniający motywy swojej decyzji, w którym pisał:

(…) Cieszę się, że wiele dziesiątek godzin pracy oraz towarzyszące im emocje mogę (dzięki nieocenionej Pani Irenie) ofiarować młodzieży z Mordów, gdzie urodziłem się i wychowałem do wieku, w którym są uczniowie Waszego Gimnazjum. Mordy pozostały w moim sercu na zawsze, jako najpiękniejsza kraina dzieciństwa (…).

_DSC4263 _DSC4269 _DSC4271 _DSC4275 _DSC4277 _DSC4280 _DSC4284 _DSC4286 _DSC4288 _DSC4290 _DSC4303 _DSC4304 _DSC4305 _DSC4306 _DSC4307 _DSC4308

Zdjęcia: Ewa Kruszyńska

Odwiedza nas 2 gości oraz 0 użytkowników.